SZKOLENIA DOTYCZĄCE PROBLEMATYKI NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI I CHORÓB PSYCHICZNYCH

Drukuj

MCWP oferuje pracownikom UEK udział w cyklu szkoleniowym Uczelnia wobec studentów chorujących psychicznie.


Celem tego szkolenia jest przybliżenie pracownikom sytuacji studentów chorujących psychicznie, jak również przedstawienie ważnych zależności pomiędzy studiowaniem oraz chorowaniem i zdrowieniem. Uczestnicy szkolenia dowiadują się m.in. jak rozpoznawać potencjalną obecność problemów psychicznych u studentów, jak o chorobie rozmawiać ze studentami i jak - jako pracownicy uczelni - mogą być pomocni osobom chorującym.


Obecnie szkolenia prowadzone są przy współpracy ze Stowarzyszeniem Instytut Terapii i Edukacji Społecznej ( http://ities.pl/ ), .Mają one charakter spotkania z osobą przeżywającą trudności natury psychicznej, która dzieli się swoim doświadczeniem chorowania. Cykl szkoleniowy obejmuje kilka spotkań, poświęconych poszczególnym zagadnieniom: wprowadzeniu do problematyki zdrowia i choroby psychicznej, depresji, nerwicy, anoreksji i psychozie. Spotkania prowadzi dr hab. Hubert Kaszyński.

 

Szkolenie Uczelnia wobec studentów chorujących psychicznie odbyło się dotychczas na czterech krakowskich uczelniach: na Akademii Górniczo-Hutniczej, na Politechnice Krakowskiej, na Uniwersytecie Ekonomicznym i Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II.


W roku akademickim 2017/18 realizowana jest VII edycja szkolenia dla pracowników UEK.


Na kolejne edycje szkolenia już teraz Państwa serdecznie zapraszamy.

 

Najbardziej wymowna na temat szkolenia "Uczelnia wobec studentów chorujących psychicznie" wydaje się opinia jednej z uczestniczek:
Uczestniczę w nich od samego początku tj. od zeszłego roku i z niecierpliwością oczekuję następnych. Sam ten fakt jest bardzo wymowny, gdyż w nawale zajęć trudno znaleźć czas na cokolwiek, a to, że regularnie biorę udział w szkoleniach, czy warsztatach, świadczy dobitnie o ich wysokim poziomie, doskonałym przygotowaniu prowadzącego/ prowadzących, ich profesjonalizmie i zaangażowaniu. Nie bez znaczenia pozostaje poruszany problem - zaburzenia psychiczne wśród studentów i nasza - nauczycieli - rola polegająca na wskazaniu możliwości udzielenia pomocy przez odpowiednie osoby. Nie wszyscy potrzebujący wiedzą dokąd się mogą udać po pomoc i nie wszyscy nauczyciele akademiccy oraz pozostali pracownicy UEKu wiedzą jak mają się zachować w kontaktach z osobami potrzebującymi pomocy psychologa lub psychiatry. I tu właśnie pojawia się pomoc ze strony BONu, ich warsztatów i szkoleń. Tu dowiadujemy się jak w dobie narastających zaburzeń osobowości (szacuje się, że ok. 20% studentów ma problemy ze swoja psychiką) rozpoznać takie osoby i dokąd je kierować.
W ramach spotkań mamy również możliwość wysłuchania osób chorujących np. na depresję, cierpiących na urojenia oraz zadawania im pytań. Pomaga to potem być bardziej wrażliwym na problemy innych. Pragnę jeszcze dodać, że prowadzący zajęcia dr Hubert Kaszyński stwarza atmosferę wzajemnego zaufania i szacunku, jest osobą otwartą i konkretną. Uważam, że każda minuta jest odpowiednio wykorzystana.
Uważam też, że powinny być przeprowadzone anonimowe badania (np. przy okazji wypełniania ankiety oceny nauczyciela) mające na celu poznanie rzeczywistej skali zaburzeń psychicznych wśród studentów, a następnie zorganizowania odpowiedniej drogi pomocy.
Musimy pamiętać, że w Polsce psychiatra nie znaczy to samo co w USA i kojarzy się negatywnie. Gdy jesteśmy chorzy na ciele, idziemy do lekarza, gdy chora jest nasza dusza, cierpimy w samotności, bo przecież iść do psychiatry to ciągle dla wielu wstyd!

Aleksandra Szul
Studium Języków Obcych UEK