Wyniki certyfikacji UPON 2024 - Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami UEK

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Wyniki certyfikacji UPON 2024

Mamy wyniki tegorocznej edycji certyfikacji Uczelnia Przyjazna Osobom z Niepełnosprawnościami!

Uczelnia Przyjazna Osobom z Niepełnosprawnościami (UPON) jest innowacyjnym w skali kraju projektem certyfikacji katedr i jednostek organizacyjnych, który sprzyja zarówno wdrażaniu dostępności na uczelni, jak i jest istotnym narzędziem wspierającym proces edukacyjny studentów z niepełnosprawnościami.

Główne cele systemu

  • Zwiększenie dostępności UEK dla obecnych i przyszłych studentów oraz pracowników z niepełnosprawnościami poprzez ograniczanie i eliminację barier występujących na uczelni oraz działania rozwojowe na rzecz tych osób.
  • Zwiększenie świadomości pracowników UEK, dotyczącej potrzeb i oczekiwań studentów i pracowników z niepełnosprawnościami.
  • Utrwalenie społecznego wizerunku UEK jako uczelni przyjaznej osobom z niepełnosprawnościami.

 

Pomysł certyfikacji opiera się na dobrowolności uczestnictwa. Sądzimy bowiem, że dobrowolne uczestnictwo katedr i jednostek organizacyjnych nie tylko pozwoli na szybsze i lepsze przekazywanie przez BON nauczycielom akademickim i pracownikom administracyjnym potrzebnych informacji o konkretnych potrzebach czy problemach studenta/pracownika z niepełnosprawnością, ale uruchomi także w sposób naturalny potrzebę znajdowania rozwiązań wsparcia dla każdej osoby. Mamy również nadzieję, że wprowadzenie systemu certyfikacji sprzyjać będzie podejmowaniu na uczelni tematu niepełnosprawności i indywidualnych potrzeb studentów i pracowników.

Ponadto, odwołując się do znanej w teorii zarządzania zasady, mówiącej o motywacyjnej wyższości pochwały lub nagrody nad rozmaitymi formami upominania czy karania, zamierzamy poprzez certyfikację wyróżniać te zespoły, które poprzez swoje zaangażowanie przyczyniają się do zwiększenia dostępności naszej uczelni dla studentów i pracowników z niepełnosprawnościami, a tym samym — co nie mniej ważne — kształtują prospołeczną postawę.
Do certyfikacji mogą zgłaszać się katedry, a także jednostki organizacyjne: administracyjne, ogólnouczelniane.

Do BON UEK wpłynęły zgłoszenia 8 Katedr oraz jednej jednostki administracyjnej.
Poniżej przedstawiamy Państwu listę podmiotów, które po ocenie uzyskały odpowiednią liczbę punktów i którym Kapituła UPON przyznała certyfikat na lata 2024-2027.

Jednostka administracyjna

Centrum Obsługi Studentów.

Katedry UEK

  • Katedra Chemii Ogólnej
  • Katedra Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw
  • Katedra Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych
  • Katedra Prawa Cywilnego, Gospodarczego i Prywatnego Międzynarodowego
  • Katedra Przedsiębiorczości i Innowacji
  • Katedra Zarządzania Kapitałem Ludzkim
  • Katedra Zarządzania Zasobami Pracy

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy uzyskania certyfikatu! Cieszymy się, że tak szerokie grono Pracowników i Pracowniczek UEK podejmuje działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

 

Przypominamy, że Katedry oraz Jednostki, które nie zgłosiły się w tym roku do certyfikacji lub nie uzyskały wystarczającej liczby punktów, pozwalającej na przyznanie certyfikatu, mogą zgłosić się do kolejnej edycji UPON w 2025 roku (szczegóły będą podane na stronie BON UEK pod koniec 2024 roku).
W certyfikacji pod uwagę brane są wszystkie działania, które podejmowane są na rzecz osób z niepełnosprawnościami (naukowe, dydaktyczne, szkoleniowe, obsługa studentów w jednostkach administracyjnych).

 

Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć dostępną poniżej z uroczystości wręczenia certyfikatów UPON.

Banery/Logo

Logo Fundusze Europejskie
Logo RP
Logo UEK
Logo Unia Europejska