Dla Kandydatów
Dlaczego Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie ?
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie jest otwarty i przyjazny w stosunku do osób z niepełnosprawnością, więc wybierając kierunek na tej uczelni możesz mieć pewność, że będziesz pełnoprawnym uczniem szkoły wyższej i członkiem społeczności akademickiej.
Tak jak inni Twoi rówieśnicy, będziesz mógł m.in.:
- uzyskać specjalistyczną wiedzę na takim samym poziomie jak inni, pomimo np. niepełnosprawności wzroku, czy słuchu,
- podróżować po całej Europie, a nawet dalej, dzięki współpracy międzynarodowej oraz dofinansowaniu dla osób z niepełnosprawnością m.in. w programie Erasmus,
- działać w organizacjach studenckich i kołach naukowych,
- uczęszczać na staże i praktyki w najważniejszych krakowskich firmach, dzięki ich współpracy z UEK,
- uzyskać szansę na zatrudnienie już na ostatnich latach studiów, dzięki temu, że studenci UEK są pożądani przez korporacje i firmy o charakterze finansowym.
Ponadto będziesz mógł:
- otrzymać wsparcie od pracowników BON,
- uczestniczyć w kursach, zajęciach i obozach przeznaczonych dla studentów z niepełnosprawnością,
- wzmacniać swoje kwalifikacje zawodowe dzięki warsztatom i szkoleniom organizowanym przez BON,
- porozmawiać z psychologiem,
- działać w Zrzeszeniu Studentów Niepełnosprawnych - organizacji studenckiej nastawionej na integrację i wsparcie studentów z niepełnosprawnością na UEK,
- otrzymać wsparcie finansowe od Uczelni w postaci np. stypendium specjalnego dla studentów z niepełnosprawnością czy zapomogi, a także z programu Aktywny Samorząd,
- na bieżąco śledzić informację nt. programów zewnętrznych mających na celu wsparcie osób z niepełnosprawnością,
- uczestniczyć w sekcji AZS UEK Osób Niepełnosprawnych i zdobywać medale na ogólnopolskich zawodach pływackich,
- i wiele innych.
Pomagać, wspierać, nie wyręczać
Jeśli zainteresuje Cię oferta Uniwersytetu od razu zapraszamy do odwiedzenia Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UEK. Rozmowa jest najlepszą z metod, gdzie możemy wspólnie z Tobą ustalić przyszłe możliwości wsparcia i przedstawić wszystkie dostosowania czy adaptacje. Pomimo, tego, że na studiach uzyskasz wsparcie, wymagania merytoryczne będą takie same jak dla wszystkich. Dotyczy to również zakwalifikowania się na studia. Przy przyjęciu wszyscy kandydaci podlegają takim samym wymogom rekrutacyjnym: REKRUTACJA . Jeśli jednak będziesz potrzebował adaptacji np. przy pisaniu egzaminu wstępnego na studia magisterskie zawnioskuj o tę formę wsparcia do BON UEK.
Na studiach
Zachęcamy byś dokładnie zapoznał się z naszą stroną internetową, gdzie jest omówione wsparcie dla studentów z niepełnosprawnością. Szczególnie zapraszamy do zakładki: DLA STUDENTÓW
Życie studenckie po zajęciach
Studiowanie to nie tylko wykłady i ćwiczenia, to także zdobywanie nowych kwalifikacji, zwiększanie swoich zainteresować czy integracja z rówieśnikami. Oprócz szeregu imprez, kursów, wydarzeń jakie oferuje uniwersytet, jako student z niepełnosprawnością będziesz miał możliwość uczęszczania na kursy i zajęcia sportowe organizowane przez Biuro ds. osób Niepełnosprawnych. Możesz nawet trenować w pływackiej sekcji sportowej. Integracyjną częścią życia studenckiego zajmuje się Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych UEK które organizuje wycieczki, spotkania, pokazy filmowe i inne ciekawe atrakcje. Dzięki działalności w tej organizacji będziesz mógł zdobyć cenne doświadczenie niezbędne przy późniejszym podjęciu pracy.
Dużą zaletą Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie jest jego Kampus i jego lokalizacja. Prawie wszystkie budynki Uczelni znajdują się w jednym miejscu. Do tego Uczelnia jest zlokalizowana w pobliżu Dworca Głównego oraz Ronda Mogilskiego, a co za tym idzie, komunikacja i poruszanie się na terenie Kampusu oraz w pobliżu jest ułatwione. Jest to w szczególności ważne dla osób z niepełnosprawnością ruchu lub wzroku.
By każdy z budynków Uczelni był w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, BON UEK we współpracy z Działem Inwestycji i Działem Technicznym UEK prowadzi działania na rzecz likwidacji barier architektonicznych na kampusie UEK. Efektem tych starań są windy, specjalne podnośniki, podjazdy, przystosowane toalety, a także zniwelowane krawężniki, kostka integracyjna czy nawet tabliczki opisujące sale w alfabecie Braille`a.
W akademiku Merkury są cztery miejsca dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu.
Proces dostosowywania Uczelni jest zarówno kapitało- jak i czasochłonny. Stąd też na Kampusie jest kilka miejsc w pełni niedostosowanych. Ten stan rzeczy cały czas się zmienia i poprawia.