Uczelnia Przyjazna Osobom z Niepełnosprawnościami - Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami UEK

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Uczelnia Przyjazna Osobom z Niepełnosprawnościami

Uczelnia Przyjazna Osobom z Niepełnosprawnościami (UPON) jest innowacyjnym w skali kraju projektem certyfikacji katedr i jednostek organizacyjnych, który sprzyja zarówno wdrażaniu dostępności na uczelni, jak i jest istotnym narzędziem wspierającym proces edukacyjny studentów z niepełnosprawnościami. Główne cele systemu to:

  • Zwiększenie dostępności UEK dla obecnych i przyszłych studentów oraz pracowników z niepełnosprawnościami poprzez ograniczanie i eliminację barier występujących na uczelni oraz działania rozwojowe na rzecz tych osób.
  • Zwiększenie świadomości pracowników UEK, dotyczącej potrzeb i oczekiwań studentów i pracowników z niepełnosprawnościami.
  • Utrwalenie społecznego wizerunku UEK jako uczelni przyjaznej osobom z niepełnosprawnościami.

Pomysł certyfikacji opiera się na dobrowolności uczestnictwa. Sądzimy bowiem, że dobrowolne uczestnictwo katedr i jednostek organizacyjnych nie tylko pozwoli na szybsze i lepsze przekazywanie przez BON nauczycielom akademickim i pracownikom administracyjnym potrzebnych informacji o konkretnych potrzebach czy problemach studenta/pracownika z niepełnosprawnością, ale uruchomi także w sposób naturalny potrzebę znajdowania rozwiązań wsparcia dla każdej osoby. Mamy również nadzieję, że wprowadzenie systemu certyfikacji sprzyjać będzie podejmowaniu na uczelni tematu niepełnosprawności i indywidualnych potrzeb studentów i pracowników.

Ponadto, odwołując się do znanej w teorii zarządzania zasady, mówiącej o motywacyjnej wyższości pochwały lub nagrody nad rozmaitymi formami upominania czy karania, zamierzamy poprzez certyfikację nagradzać te zespoły, które poprzez swoje zaangażowanie przyczyniają się do zwiększenia dostępności naszej uczelni dla studentów i pracowników z niepełnosprawnościami, a tym samym — co nie mniej ważne — kształtują prospołeczną postawę.

Do certyfikacji mogą zgłaszać się nie tylko katedry, ale także jednostki organizacyjne: administracyjne, ogólnouczelniane.

Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem Certyfikacji.

Formularz zgłoszeniowy do pobrania poniżej.

Pytania prosimy kierować mailowo na adres bon@uek.krakow.pl lub telefonicznie (12) 293 5120

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 09 lutego 2024 r.

Banery/Logo

Logo Fundusze Europejskie
Logo RP
Logo UEK
Logo Unia Europejska