Wdrażanie dostępności - Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami UEK

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Wdrażanie dostępności

Dostępność rozumiemy jako jedną z kluczowych wartości oraz szansę na rozwój instytucji i społeczeństwa. Dążymy do zapewnienia takich warunków środowiska fizycznego, otoczenia, technologii cyfrowej oraz organizacji procesów i metod zarządzania, a także dydaktyki, aby niepełnosprawność i inne, szczególne potrzeby nie stanowiły powodu wykluczenia kogokolwiek z nauki, pracy i uczestnictwa w życiu akademickim.

Praktyka dostępności prowadzi zatem do stwarzania przyjaznych i koniecznych warunków do samodzielnego, niezależnego studiowania, pracy naukowej i administracyjnej. Służy ona także przeciwdziałaniu dyskryminacji oraz równemu traktowaniu wszystkich członków społeczności akademickiej. W naszych działaniach dążymy także do zapobiegania powstawaniu barier architektonicznych, cyfrowych oraz informacyjno-komunikacyjnych.

Podstawą prawną do wdrażania dostępności w podmiotach publicznych jest Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami [nowe okno] oraz Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o zapewnianiu dostępności cyfrowej osobom ze szczególnymi potrzebami [nowe okno].

Zgodnie z Ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami:

  • dostępność rozumiemy, jako dostępność architektoniczną, cyfrową oraz informacyjno-komunikacyjną, co najmniej w zakresie określonym przez minimalne wymagania, o których mowa w art. 6, będącą wynikiem uwzględnienia uniwersalnego projektowania albo zastosowania racjonalnego usprawnienia.
  • osoba ze szczególnymi potrzebami oznacza osobę, która ze względu na swoje cechy zewnętrzne lub wewnętrzne, albo ze względu na okoliczności, w których się znajduje, musi podjąć dodatkowe działania lub zastosować dodatkowe środki w celu przezwyciężenia bariery, aby uczestniczyć w różnych sferach życia na zasadzie równości z innymi osobami.

Ponadto dostępność prawnie regulują:

Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. O języku migowym i innych środkach komunikowania się [nowe okno]

Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych [nowe okno]

Dyrektywa parlamentu europejskiego i rady (ue) 2016/2102 z dnia 26 października 2016 r. W sprawie dostępności stron internetowych i mobilnych aplikacji organów sektora publicznego [nowe okno]

Wewnętrzne akty prawne ustanawiające dostępność na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie:

Zarządzenie Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie nr R.0211.81.2021 z dnia 22.12.2021 r. w sprawie powołania Koordynatora do spraw dostępności oraz Uczelnianego Zespołu do spraw dostępności [nowe okno]

Zarządzenie Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie nr R.0211.52.2022 z dnia 9.08.2022 w sprawie zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie [nowe okno]

Uczelnia podejmuje wiele działań, by osoby o szczególnych potrzebach, w tym osoby z niepełnosprawnościami miały jak najlepsze warunki do kształcenia oraz pracy.

Ponadto na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie obowiązuje wewnętrzna polityka antydyskryminacyjna i antymobbingowa, wprowadzona w celu przeciwdziałania przypadkom dyskryminacji, mobbingu oraz molestowania seksualnego w stosunku do pracowników oraz uczestników różnych form kształcenia.

Zasady postępowania w zakresie przeciwdziałania mobbingowi w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie określa załącznik nr 3 do Regulaminu Pracy [nowe okno].

Na uczelni powołano także Pełnomocnika Rektora ds. Równego Traktowania. Równocześnie wprowadzona została specjalna Procedura Przeciwdziałania Dyskryminacji w UEK oraz powołano Rektorską Komisję ds. Równego Traktowania.

Zarządzenie Rektora nr R.0211.5.2022 w sprawie wprowadzenia procedury przeciwdziałania dyskryminacji w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie z dnia 14.01.2022 r. [nowe okno]

INSTRUKCJE WEWNĘTRZNE

Tworzenie dokumentów MS Word zgodnych z zasadami dostępności cyfrowej w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie

Organizacja wydarzeń - wskazówki jak zapewnić dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osobom z niepełnosprawnościami

Oprogramowanie wspierające dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami

Poradnik dobrych praktyk w tworzeniu i redagowaniu treści na strony internetowe

Przydatne poradniki i linki:

  1. Jak wdrażać Ustawę o zapewnianiu dostępności? [nowe okno, pdf, 2,08mb]
  2. Co to jest deklaracja dostępności i jak ją przygotować?

 

Banery/Logo

Logo Fundusze Europejskie
Logo RP
Logo UEK
Logo Unia Europejska