Krakowskie Dni Integracji 2022 - Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami UEK

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Krakowskie Dni Integracji 2022

Czternaste Krakowskie Dni Integracji, które odbyły się w dniach 25-29.04.2022 wydaje się, że przeszły już do historii, jednak, ze względu na radość z wręczenia podczas Głównej Konferencji, Głównej Nagrody Integralia Pani Prof. dr hab. Janinie Filek, wciąż te chwile pozostają żywe i w dalszym ciągu wywołują mnóstwo emocji.

 

Krakowskie Dni Integracji (KDI), to cykliczne wydarzenie, które corocznie w drugim kwartale, sprawia, iż cała Polska spogląda w stronę Krakowa. Pierwsza edycja KDI odbyła się już w kwietniu 2007 roku. W tym miejscu należy wspomnieć, że przy organizacji tego wydarzenia - na mocy podpisanego Porozumienia - współpracuje obecnie osiem krakowskich uczelni wyższych, które reprezentowane są przez Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Wśród nich są: AGH, PK, UP, UPJPII, UJ, KA, UR oraz nasza Allma Mater (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), która jest głównym koordynatorem tego wydarzenia. W 2019 roku do Porozumienia dołączył także Urząd Miasta Krakowa.

Motywów do działania przy KDI jest wiele, między innymi: możliwość spotkania się z innymi jednostkami o podobnym profilu i szansa wymiany doświadczeń we wsparciu osób ze szczególnymi potrzebami, lecz bez wątpienia nadrzędnym celem jest zwiększenie świadomości społeczności akademickiej na temat zagadnień, z jakimi codziennie zmagają się osoby z niepełnosprawnościami.

Krakowskie Dni Integracji, to liczne warsztaty, szkolenia, wykłady, prezentacje i spotkania integracyjne. Najważniejszym w ciągu całego tygodnia punktem jest Główna Konferencja, podczas której wręczane są Nagrody Integralia. Przyznawane są one osobom, firmom, instytucjom, które w sposób wyróżniający się działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Rok 2022 był bardzo radosny dla Porozumienia, a szczególnie dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, gdyż Kapituła postanowiła Główną Nagrodę Integralia przyznać Pani Prof. dr hab. Janinie Filek. Oczywiście nie sposób Wszystkich zasług wymienić w tym miejscu, gdyż od wielu, wielu lat, Pani Profesor angażowała się w działania na rzecz równości i przeciw działania dyskryminacji wszystkich, szczególnie osób z niepełnosprawnościami. Od 2002 formalnie Pani Profesor pełniła funkcję Pełnomocnika Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami, od 2006 na UEK działało Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych, którego Pani Profesor wraz ze studentami była inicjatorką. W 2008 w wyniku działań powstało Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami. W latach 2016-2020 Pani Profesor pełniła funkcję Przewodniczącej Komisji ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych przy KRASP. Pani Profesor była zaangażowana w tworzenie, kreowanie, ukierunkowywanie standardów wsparcia studentów ze szczególnymi potrzebami na uczelniach wyższych. To tylko kilka z ogromnej liczby inicjatyw, w które z ogromnym zaangażowaniem włączała się Pani Profesor. Ze względu na trwającą pandemię, podczas Głównej Konferencji w ramach 14. KDI, która odbyła się 25 kwietnia br, została jedynie przedstawiona Główna Nagroda Pani Profesor. Uroczyste wręczenie Nagrody Integralia odbyło się w dniu 02.06.2022 r. w obecności obecnych i byłych władz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Pełnomocników Rektorów ds. Osób z Niepełnosprawnościami, Kierowników i pracowników BON'ów wszystkich uczelni będących w Porozumieniu. W spotkaniu wzięli również udział byli i obecni pracownicy BON UEK.

Na ręce Pani Profesor, w imieniu całej społeczności osób z niepełnosprawnościami pragniemy złożyć najszczersze gratulacje oraz wyrazy wdzięczności za wszystkie działania, które Pani Profesor podejmowała na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami.

Autor: BON UEK

Banery/Logo

Logo Fundusze Europejskie
Logo RP
Logo UEK
Logo Unia Europejska