Systemy Pętli Indukcyjnych na UEK - Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami UEK

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Systemy Pętli Indukcyjnych na UEK

pasek logotypów

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Projekt nr: POWR.03.05.00-00-A065/20


Pętla indukcyjna - dedykowana jest osobom słabosłyszącym, które korzystają z aparatu słuchowego bądź implantu ślimakowego. Umożliwia ona odbiór czystego i wyraźnego dźwięku, wzmacniając najważniejsze informacje. Pętla "wycina” inne dochodzące z zewnątrz dźwięki (tj. np.: hałas, szmer, szept, wiatr, deszcz), które mogłyby zniekształcić kluczowy przekaz komunikacyjny.

Na UEK dostępne są następujące rodzaje pętli indukcyjnych:

  • stacjonarne, które swym działaniem obejmuje określony obszar np. salę dydaktyczną, wówczas mogą z niej skorzystać wszystkie osoby znajdujące się w sali, które potrzebują takiego wsparcia (posiadają aparat słuchowy lub implant ślimakowy). Jest to ogromna pomoc w zrozumieniu mowy, przekazu informacji, w trudnych warunkach akustycznych.
  • stanowiskowe, umożliwiają sprawną obsługę 1 na 1 (np. administracyjną, konsultacyjną) osoby słabosłyszącej, która korzysta z aparatu słuchowego bądź implantu ślimakowego. To rozwiązanie umożliwia odbiór czystego i wyraźnego dźwięku - słychać tylko głos osoby obsługującej, dzięki czemu przekaz mowy jest zrozumiały i bezpośrednio słyszalny w aparacie/implancie. Taki system składa się z miniaturowego mikrofonu, wzmacniacza pętli oraz przewodu – anteny nadawczej. Swoim zasięgiem obejmuje tylko jedno stanowisko do obsługi.
  • przenośne, dzięki którym możemy obsłużyć osobę z dysfunkcją słuchu w każdym momencie i w dowolnym miejscu, dbając o jej komfort i czysty przekaz mowy.

Jak skorzystać z pętli?

Jeśli w sali, przy stanowisku lub innym miejscu zobaczysz naklejkę z piktogramem pętli indukcyjnej, to wystarczy przełączyć aparat słuchowy/ implant ślimakowy na program dedykowany dla pętli indukcyjnej - tryb „T”. Jeżeli nie wiesz, czy twój aparat lub implant ma program pętli indukcyjnej albo program jest wyłączony – skontaktuj się ze swoim protetykiem słuchu.

 

Dlaczego warto używać pętli?

Zdarza się, że osoby, które korzystają z aparatów słuchowych/ implantów ślimakowych w pomieszczeniach, gdzie jest hałas, pogłos (echo) mówią: "słyszę, ale nie rozumiem". Dzięki zastosowaniu pętli indukcyjnej w aparacie słuchowym/implancie słychać tylko wyraźny głos osoby mówiącej do mikrofonu (inne dźwięki z otoczenia są wyciszone), co gwarantuje prawidłową zrozumiałość mowy.

Gdzie na UEK znajdują się pętle indukcyjne?

  1. Stacjonarne pętle Indukcyjne zostały zamontowane, w 8 miejscach tj.:
    • Budynek Główny, Sala Profesorska
    • Pawilon C, sale: A, B, C i Nowa Aula
    • Pawilon G, sala 13 (Nowa Senacka)
    • Pawilon S, sale: 7 i 8
  2. Stanowiskowe pętle Indukcyjne zostały zamontowane w pomieszczeniach:
    • Budynek Główny, COS:
      • pok. 006 (Biuro Studiów I Stopnia)
      • pok. 011 (Biuro Studiów II Stopnia i Jednolitych Studiów Magisterskich)
    • Biblioteka Główna, Wypożyczalnia, pok.102
  3. Przenośne pętle indukcyjne znajdują się na wyposażeniu BON UEK, Biblioteka Główna, Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami, pok. 229

 

Mamy nadzieję, że wprowadzone pętle indukcyjne poprawią komfort studiowania, pracy i obsługi osób słabosłyszących na naszej uczelni.

Banery/Logo

Logo Fundusze Europejskie
Logo RP
Logo UEK
Logo Unia Europejska