SERWIS WWW BEZ BARIER

Drukuj

Prestiżowa nagroda dla Biura ds. ON UEK

 

Biuro ds. ON UEK otrzymało kolejną prestiżową nagrodę, tym razem za stworzenie i profesjonalne prowadzenie „Serwisu www bez barier". Nagroda została naszemu Biuru wręczona podczas uroczystej Gali Integracji, która odbyła się w dniu 19 listopada br. w Warszawie. Honorowy patronat nad Galą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

 

Gala zgromadziła ponad 2500 uczestników. Wśród zaproszonych gości byli zarówno przedstawiciele świata polityki, wśród nich: przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, posłowie, oraz wysocy urzędnicy; przedstawicielki świata artystycznego, znane nie tylko z aktywności zawodowej, ale również z aktywności na rzecz osób z niepełnosprawnościami: Olga Bończyk, Grażyna Wolszczak, Anna Korcz, Małgorzata Pieńkowska; jak i przedstawiciele świata dziennikarskiego tacy jak Anna Popek. Przede wszystkim jednak Gala zgromadziła liczną rzeszę osób z niepełnosprawnościami z całej Polski oraz ich rodziny i przyjaciół.

 

Z jednej strony zachowany został charakter uroczystej Gali - całość prowadził założyciel i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja Piotr Pawłowski. Wspierał go swoim dowcipem dziennikarz i satyryk Artur Andrus wspólnie z niezwykle ciepłą osoba jaką jest znana i popularna aktorka Magdalena Różczka. Gale rozpoczął mini koncert Kamila Czeszela bardzo utalentowanego niepełnosprawnego piosenkarza. Jednak głównym gościem Gali była przebywająca w Polsce brytyjska wokalistka Victoria Modesta, piosenkarka zdobywająca na Wyspach coraz większą popularność (pomimo albo na przekór widocznej niepełnosprawności), która podczas Gali otrzymała Nagrodę Specjalną Przyjaciel Integracji „za postawę życiową, krzewienie idei bezkompromisowego łamania barier w codziennym życiu osób z niepełnosprawnościami". Podczas Gali Medale Przyjaciel Integracji otrzymali: Związek Banków Polskich, Poczta Polska i Totalizator Sportowy, zaś wyróżnienie przyznano Portowi Lotniczemu im. F. Chopina w Warszawie. Nagrody te przyznano za podejmowanie działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

 

Z drugiej zaś strony impreza ta miała coś z cudownego ludycznego widowiska, bowiem podczas występów dwóch zespołów: November Project oraz Sound`n`Grace uczestnicy bawili się śpiewając i tańcząc razem z artystami, a miejsca do tej zabawy było dużo bowiem cała imprez odbyła się w budynku EXPO XXI Warszawa, w najnowszej hali obiektu o powierzchni prawie 4000 m2. To właśnie ta nowoczesna przestrzeń oraz duże możliwości techniczne obiektu umożliwiły stworzenie atmosfery przyjacielskiej zabawy i poczucie pełnej integracji uczestników.

 

Było mi dane reprezentować Biuro ds. ON i tym samym UEK i odebrać z rąk Magdaleny Różczki statuetkę wraz z dyplomem, choć muszę przyznać, że nie przyłożyłam się w żadnym calu do bezbarierowości strony www naszego Biura. Profesjonalizm strony www BON jest zasługą mgr Eweliny Durlak oraz mgra Marka Świerada. Odbierając nagrodę i korzystając z faktu, że byłam przy mikrofonie po pierwsze, przesłałam Warszawie integracyjne pozdrowienia od Krakowa. Po drugie, podziękowałam organizatorom za nagrodę, ale przede wszystkim za realizację wspaniałej idei jaką jest idea INTEGRACJI. Po trzecie zaś, podzieliłam się z uczestnikami Gali swoim niedawnym doświadczeniem, kiedy to podczas odbierania nagrody „Lodołamacze" w październiku na Zamku Królewskim w Warszawie JM Rektor UEK prof. UEK dr hab. inż. Andrzej Chochół powiedział, że nie jest pewien czy nasza uczelnia zasłużyła na tę nagrodę, bo zrobiliśmy dopiero pierwszy krok. Kiedy to usłyszałam, nie bardzo mogłam pogodzić się z tym zdaniem, bowiem od 2002 roku najpierw sama, a potem wraz z BON podejmujemy działania na rzecz wsparcia studentów z niepełnosprawnościami i wydawało mi się, że nasza Uczelnia zaszła znacznie dalej niż na odległość pierwszego kroku. Na szczęście nie podzieliłam się z Panem Rektorem tą wątpliwością, bowiem po pewnym czasie i na mnie spłynęło olśnienie. Choć w sensie wymiernym dużo przez te lata zostało na naszej Uczelni zrobione, to wobec tego, co trzeba jeszcze zrobić i wobec tego, co trzeba jeszcze zmienić w Polsce, rzeczywiście zrobiliśmy dopiero pierwszy krok. Na koniec zaprosiłam wszystkich uczestników Gali na nasze Krakowskie Dni Integracji w kwietniu 2016 roku.

 

Prof. dr hab. Janina Filek
Pełnomocnik Rektora UEK ds. ON

Galeria

Przemowa prof. dr hab. Janiny Filek, fot. Stowarzyszynie Integracja

Przemowa prof. dr hab. Janiny Filek, fot. Stowarzyszynie Integracja

Wielka Gala Integracji 2015, fot. Stowarzyszynie Integracja

Wielka Gala Integracji 2015, fot. Stowarzyszynie Integracja